![]() |
|
Beseda SELFIE naj bi bila prvič zapisana leta 2003 na nekem avstralskem spletnem forumu.
Selfiji so digitalni avtoportreti, ki jih uporabnik največkrat fotografira s pametnim telefonom in iztegnjeno roko.
Selfiji so zelo priljubljeni in razširjeni, še posebej med mladimi. Skoraj v vsaki vsakdanji situaciji lahko najdemo motiv, da si zaželimo narediti selfie, npr. romantičen sončni zahod na plaži, pogled z vrha hriba po napornem pohodu, druženje s prijatelji na zabavi. Le iztegnemo roko in s svojim pametnim telefonom ustvarimo posnetek, ki ga lahko takoj naložimo na Facebook, Instagram in Twitter
Google je v sredini leta 2019 objavil podatek, da ljudje s svojimi telefoni na dan posnamejo kar 93 milijonov selfijev, povprečen prebivalec Evrope pa naj bi na leto posnel 597 selfijev.
Selfiji niso izum 21. stoletja. Selfijem lahko rečemo tudi digitalni avtoportreti, avtoportreti pa so bili zelo priljubljeni že v renesansi, njihov izvor najverjetneje sega še dlje, vse do antičnih časov. V preteklosti je izdelava avtoportreta zahtevala veliko talenta in časa, danes lahko s pomočjo sodobne tehnologije izvirne in zabavne posnetke ustvarimo prav vsi.
Čar selfijev je v tem, da jih le redko delamo zase, najpogosteje jih že z nekaj kliki delimo s prijatelji ali objavimo na družbenih omrežjih
Selfiji so med mladostniki izredno priljubljeni, saj namreč pomagajo mladim, da se postavijo 'na sceno', da preizkušajo svoj lastni vpliv na druge. Pripombe in 'všečki' selfijev so za mlade informacije in merilo njihove popularnosti in privlačnosti. Poleg iskanja pozornosti pa nekateri mladi s selfiji pokažejo tudi svojo kreativnost.
Ste vedeli, da je med letom 2011 in 2017 več ljudi umrlo zaradi delanja selfijev kot zaradi napada morskega psa? V želji, da presežejo drug drugega oz. si prislužijo všečke, zlasti mladi v zadnjem času sledijo izzivom, ki so povezani z ustvarjanjem selfijev v nenavadnih, včasih nevarnih okoliščinah in v želji po dobrem in nenavadnem selfiju so nekateri pripravljeni celo ogroziti svoje življenje.
Na Safe.si so pripravili video "Super selfie", video o tem, kako delati dobre selfije in na kaj biti pozoren pri objavi, da ne bomo imeli težav.
Internet ne pozablja. Ko selfi enkrat deliš preko omrežij in aplikacij, nimaš več nadzora nad tem, kdo vse ga bo videl ali delil naprej. Fotografije, ki krožijo na internetu, je skoraj nemogoče odstraniti. Zato premisli pred objavo selfijev na družabnih omrežjih: ali bi te motilo, če bi ta fotografija visela v tvoji šoli, v pisarni, v kavarni ali na oglasni deski tvojega bloka? Če je odgovor da, je ne objavi in poskrbi za svoj spletni ugled!
Vedno imej v mislih babičino pravilo – Ko se odločaš, katere fotografije so primerne za objavo in katere niso, si lahko pomagaš s preprostim vprašanjem:
![]() |
»Ali bi to fotografijo pokazal/pokazala svoji babici (staršem, bodočim delodajalcem)?«
Če je odgovor NE, potem te fotografije ne objavi. Neprimerne objave imajo namreč lahko negativne posledice. |